Australian people can buy antibiotics in Australia online here: http://buyantibioticsaustralia.com/ No prescription required and cheap price!

Microsoft word - 2009 catalogue - results.doc

MOUNTAIN & MOORLAND OPEN RIDDEN
Judge:
Mrs R A Provan, Summerfield, Glenfarg, Perthshire PH2 9QD

Class 1
Registered New Forest and Connemara
Class kindly sponsored by Sheila Gordon, Currie, Edinburgh
Misses E & P Rennie – LOMONDSIDE TOFFEE NFG 41/066 New Forest 10 yrs S: Lomondside Emperor Mrs Alison Grainger – EASTLANS LOCH TAM FCO 1272 Connemara 9 yrs S: Lough Tee Warrior Mrs I Brydie – LOCKINGE FLOSSY 01688 9 yrs Connemara S: Spinway Comet K Blewitt – SOLUS OF MARISLAND ECPSG013050 10 yrs Connemara S: Slaney M & J Gunn – WILLOWAY CHATTERBOX NFS43/065 New Forest 8 yrs S: Woodrow Prince Harry Registered Dales, Fell and Highland
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mrs W J Ralston – MOSS-SIDE IAIN MOR 79/99 Highland 10 yrs S: Ruaridh of Mendick Mrs Sally Coutts – JOANNA OF FORGLEN 69/00 Highland 9 yrs S:Callum of Forglen Janice Boyd – TOWNEND AARON FP51127G Fell 9 yrs S: Drybarrows Jeff Jane McNaught – WHITEFIELD KING IVAN 174/00 Highland 9 yrs S: Emperor of Whitefield Mrs Eleanor Crate – FINGAL OF STRATHAVON G210/95 Highland 12 yrs S: Rory of Balinoe Mrs G McMurray – TRAILTROW TARSKAVAIG G163/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay Registered Welsh C & D
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mr & Mrs C J Anderson – HAYLER’S JAZZ G29716 Welsh D 7 yrs S: Avonvalley Tiger harry Nicola Luti – COSTA RICARDO G26200 Welsh D 7 yrs S: Pentrefelin Taliesin Mrs C Gray – TYBANADL TRYSTAN 64894 Welsh D 6 yrs S: Llanarth Solo 4TH Evelyn Aitchison – SKELWITH ROCKET’S FLASH DANCE G.31754 Welsh D 7 yrs
S: Pwllceffyl Rocket D: Morlyn Welsh Joy Lynn Elder – THORNEYSIDE MAX 64807 Welsh D 6 yrs S: Thorneyside Flyer Leigh-Ann MacCorquodale – JOEBEX AT LAST 135329 Welsh C 4 yrs S: Forlan Nutcracker Registered Dartmoor, Exmoor, and Shetland
Class kindly sponsored by Gordon Hamilton International Horse Transport/
Tyrie Shetland Stud

Mr & Mrs C J Anderson – RUSHFIELD BAILEY S2006/014 Dartmoor 6yrs S: Springwater Happy Day Sara Lean – BLAIRHILL TREACLE GD 1521 Dartmoor 7 yrs S: Plovers Jack Horner 3RD Sara Lean – BLAIRHILL TRUFFLE GD1563 Dartmoor 5 yrs S: Plovers Jack Horner
4TH Sara Lean – BLAIRHILL NUTMEG 200/087 Dartmoor 8 yrs S: Plovers Jack Horner
5TH Sara Lean – BLAIRHILL CAPER GD1502 Dartmoor 6 yrs S: Plovers Jack Horner
Miss J Winder – YANWATH 14/36 C Exmoor 6 yrs S: A-Lime Juice Registered Welsh A & B
Class kindly sponsored by Merieston Stud. Visit us at www.merieston.co.uk

Champion …… Mr & Mrs C J Anderson – HAYLER’S JAZZ G29716 Welsh D 7 yrs S: Avonvalley Tiger harry
D:Hayler’s
Reserve Champion ……. Misses E & P Rennie – LOMONDSIDE TOFFEE NFG 41/066 New Forest 10 yrs
MOUNTAIN & MOORLAND NOVICE RIDDEN
Judge: Mrs R A Provan, Summerfield, Glenfarg, Perthshire PH2 9QD
Class 6

Registered New Forest and Connemara
Elspeth McDonald – PILGRIMS FANTASY MO1846 Connemara 7 yrs S: Sydserff Thunderstorm 2ND Mrs F Stuart- BELLINDENE THEA Connemara
3RD

Mr & Mrs W Hodge – SYDSERFF MISTY MORNING M01869 Connemara 6 yrs S: Tiercel Misses E & P Rennie – WILLOWAY CAROUSEL NFM 45/117 New Forest 7 yrs S: Willoway Minstrel Registered Dales, Fell and Highland
Mrs G McMurray – TRAILTROW TEAL 164/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay Nicola Luti – WELLBROW WARRIOR FP70461G Fell 5 yrs S: Heltondale Mountain Mist II Emma-Jane Murray – BRUIN FP50566G Fell 12 yrs S: Lothinwaith Gary Janice Boyd – BYBECK EMILY FP3996 Fell 5yrs S: Castlhill Prince II Registered Welsh D
Miss Laura McArthur – PENNAL HEART OF GOLD G7598 Welsh D 5 yrs S: Pentrefelin Taliesin Evelyn Aitchison – SKELWITH ROCKET’S FLASH DANCE G.31754 Welsh D 7 yrs S: Pwllceffyl Rocket D: Morlyn Welsh Joy Kim Gill – DURRIS MORNING GLORY Welsh D 9 yrs S: Kentchurch Cavalier Registered Dartmoor, Exmoor, Shetland and Welsh A
Class kindly sponsored by Waulkmill Stud, Glenfarg, Perth
Sara Lean – BLAIRHILL TRUFFLE GD1563 Dartmoor 5 yrs S: Plovers Jack Horner Kim Stewart - KINGRAHOULL VALKYRIE
Mrs J Buckle – WAITWITH CAROLINA 126628 Welsh A 8 yrs S: Bengad Rumex Registered Welsh B & C
Class kindly sponsored by Country Toys, Scotland (Mr & Mrs S Graham, 66 High St, Annan)
Mesdames Aiken & Beattie – NEBD ROBERT THE BRUCE 70411 Welsh C 4 yrs S: Nebd Bouncer Mr David Robertson – LLANARTH GERALD G29978 5 yrs S: Llanarth Byron Julie Watson – RHOSWEN REBEL 70615 Welsh C 4 yrs S: Parc Lucky Jim Mrs Kirsty Miller – THISTLEDOWN SEA SCOUT G 27997 Welsh B 6 yrs S: Eyarth Troy Mrs Susie Gemmell – BROOKHALL DISTANT STORM 55791 Welsh B 10 yrs S: Efabrook Democrat Leigh-Ann MacCorquodale – JOEBEX AT LAST 135329 Welsh C 4 yrs S: Forlan Nutcracker
Champion …… Mrs G McMurray – Trailtrow Teal

Reserve Champion …….

Mesdames Aiken & Beattie – NEBO ROBERT THE BRUCE
MOUNTAIN & MOORLAND INTERMEDIATE RIDDEN
Judge:
Mrs M E Claxton, Ochterclunie, Craigie, Blairgowrie, Perthshire PH10 6RG

Class 11
Registered New Forest and Connemara
Class kindly sponsored by Mrs M G W Macgregor, By Helensburgh.
Misses E & P Rennie – LOMONDSIDE TOFFEE NFG 41/066 New Forest 10 yrs S: Lomondside Emperor Mr & Mrs MacTaggart – CAPERANN SWIFT Connemara Emma-Jane Murray – CASTLESTRANGE WEE SPARROW M01993 Connemara 5 yrs S: Manghstown fionn D: Castlestrange Hilltop Sparrow 2 M & J Gunn – WILLOWAY CHATTERBOX NFS43/065 New Forest 8 yrs S: Woodrow Prince Harry E Baillie – RICKAMORE PROSPECT BCPSG01653 7rs Connemara S: Grey Dawno Registered Dales, Fell and Highland
Class kindly sponsored by Trailtrow Highland Pony Stud, Lockerbie, Dumfries-shire
Mrs G McMurray – TRAILTROW TEAL 164/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay Mrs G McMurray – TRAILTROW TARSKAVAIG G163/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay Mrs Eleanor Crate – FINGAL OF STRATHAVON G210/95 Highland 12 yrs S: Rory of Balinoe Kirsten Berry – STUARTDENE G215/00 Highland 9 yrs S: Highfield Glen Albyn Janice Boyd – TOWNEND AARON FP51127G Fell 9 yrs S: Drybarrows Jeff Emma-Jane Murray – BRUIN FP50566G Fell 12 yrs S: Lothinwaith Gary Registered Welsh D
Nicola Luti – COSTA RICARDO G26200 Welsh D 7 yrs S: Pentrefelin Taliesin Evelyn Aitchison – SKELLWITH ROCKETS FLASHDANCE Irene McKelvey – RHYDYMEIRCH TWYSOG SWALLOW Welsh D 11 yrs S: Llansantffraed Tysysog Lisa Taylor – DURRIS HOPSCOTCH G24543 Welsh D 8 yrs S: Llanarth Solo Lynn Elder – THORNEYSIDE MAX 64807 Welsh D 6 yrs S: Thorneyside Flyer Registered Dartmoor, Exmoor, Shetland and Welsh A
Class kindly sponsored by Lucy Poett, Perth
Fiona Longley –HIGHLAND JURY
C Mason – LLANARW BETSAN
Miss J Winder - YANWATH
Registered Welsh B & C
Class kindly sponsored by Mr & Mrs Findlay, Windmere
Mesdames Aiken & Beattie – ROSEDUST MARCH MIST 63304 Welsh B 6 yrs S: Eyarth Apollo Pat Burnie – OAK BRONWEN 122456 Welsh C 9 yrs S: Parvadean Replay Joanne Walsh – GREYOAKS CHARLOTTE

Champion ……

Nicola Luti – COSTA RICARDO G26200 Welsh D 7 yrs S: Pentrefelin Taliesin
Reserve Champion …….

Mrs G McMurray – TRAILTROW TEAL 164/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay The NPS/www.horsequest.co.uk M&M Ridden Silver Medal Rosette Championship
Championship
. Champion and Reserve Champions from classes 1 - 15 eligible to compete.
Champion & Silver Medal Rosette Winner …… Mr & Mrs C J Anderson – HAYLER’S JAZZ G29716 Welsh D 7
yrs S: Avonvalley Tiger harry
D:Hayler’s

Reserve Champion …….
Mrs G McMurray – TRAILTROW TEAL 164/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay

RIDING PONIES, HUNTER PONIES AND LIGHT HORSES IN HAND

Judge: Mrs M E Claxton, Ochterclunie, Craigie, Blairgowrie, Perthshire PH10 6RG

Class 16

Riding Ponies In Hand 3 yrs and under
Class kindly sponsored by Mrs Jane McKenzie, Rhu, Helensburgh.
Mrs Jill Cousens – KENILWOOD SIROCCO 11084 3 yrs S: Mynach Arion Mrs R Kelbie – LYNDROSE TINY DANCER 11608M 2 yrs S: Weavenley Boy Blue Mark Armstrong – WESTHILL ELOISE 11567M 2yrs S: Lechlade Quince D: Chit-Chat II Riding Ponies In Hand 4yrs & over
Class kindly sponsored by Mrs Jane McKenzie, Rhu, Helensburgh.
Mrs Fiona Shaw – PENUCHA THEA BSPS 17260 5 yrs S: Penucha Hawen M & J Gunn – EDDISTON MAY-BEE RPG3034 9 yrs S: Windborne Jeremy Fisher Hunter Ponies In Hand 3 yrs and under
Class kindly sponsored by Mrs Jane McKenzie, Rhu, Helensburgh.
Mrs Sue Williamson – DOWNHILLS MR HARVEY RPAG/1979 2yrs S: Western Chief Hunter Ponies In Hand 4 yrs & over
Class kindly sponsored by Mrs Jane McKenzie, Rhu, Helensburgh.
M & J Gunn – EDDISTON MAY-BEE RPG3034 9 yrs S: Windborne Jeremy Fisher Mrs M Foran – ROSEISLE BRAVE ROMANCE Welsh B 4 yrs S: Moelview Mowhawk Carrie Ann Howat – CWMLLYNFELL GOLDEN SOVEREIGN 63458 Welsh A 5 yrs S: Gwauniarll Gordon D: Penboeth Snowball Light Horse In Hand Over 15hh, Any age.
Class kindly sponsored by Mrs Jane McKenzie, Rhu, Helensburgh.
Miss Laura McArthur – WESTMORE DESTINY 826041 000146731 3 yrs S: Broadstone West Country
Champion Mrs Jill Cousens – KENILWOOD SIROCCO 11084 3 yrs S: Mynach Arion
D:
Reserve Champion Mrs R Kelbie – LYNDROSE TINY DANCER 11608M

COLOURED/PART BRED AND ERISKAY SECTION
Judge:
Mrs M E Claxton, Ochterclunie, Craigie, Blairgowrie, Perthshire PH10 6RG

Class 21
Coloured – In Hand, any breed, any age, any size
Part Bred – In Hand (Mountain and Moorland/Arab) -any age/any height
Mrs Jill Cousens – KENILWOOD SIROCCO 11084 3 yrs S: Mynach Arion Mark Armstrong – WESTHILL ELOISE 11567M 2yrs S: Lechlade Quince D: Chit-Chat II M & J Gunn – EDDISTON MAY-BEE RPG3034 9 yrs S: Windborne Jeremy Fisher Mrs Eleanor Crate – PENMARIC BEGINAGAIN WPBR 19044 4yrs S: Passford Sunny Boy Eriskay Pony, any age, to be shown In Hand – Judge Mr Robert Robertson, Backlochan,
Tarbolton,
Annbank,
Mrs Fiona Misselbrook – CRICHTON BENBECULA HL/04 5 yrs S: Callermish Caolas Mr & Mrs Donald McGillivray – BRAINCROFT SUNDEW 134/94 15 yrs S: Craiggie Cluny Mr & Mrs Donald McGillivray – BRAINCROFT THRIFT 347/05 4 yrs S: Tobermory Mrs Fiona Misselbrook – CRICHTON SEIL 364/06 3 yrs S: Callermish Caolas Coloured – Ridden, 4 yrs old and over. Any breed, any height.
Ann MacKenzie – KRES Polish Warmblood 7 yrs Part Bred – Under Saddle (Mountain and Moorland/Arab) 4 yrs old and over, any height
Mrs Eleanor Crate – PENMARIC BEGINAGAIN WPBR 19044 4yrs S: Passford Sunny Boy M & J Gunn – EDDISTON MAY-BEE RPG3034 9 yrs S: Windborne Jeremy Fisher Mrs J Buckle – ESKSIDE PERIDOT WPB 7042G 7 yrs S: Llanarth Aristocat
Champion ……Mrs Jill Cousens – KENILWOOD SIROCCO 11084 3 yrs S: Mynach Arion
D:
Reserve Champion ……. Ryelle Morton – JACK IV

MOUNTAIN & MOORLAND FIRST RIDDEN
Judge:
Miss D J Spears, Springfield Farm, Drayton Road, Newton Longville, Bucks MK17 0BH
Class 26

M & M First Ridden
Class kindly sponsored by The Roebuck Family, Aberuthven, Perth
Peter Page – MORWYN ALYS ROSE 136174 Welsh B 5 yrs S: Morwyn Bronze Ensign Fiona Longley – HIGHLAND JURY G24651 Welsh A 10 yrs S: Twyford Mirvana 4TH Lorna Gilliland-MOELVIEW LITTLE OWL
5TH
Mrs M Robinson – DRYFE SHEER HARMONY 118399 Welsh A S: Dryfe Zodiac 6TH Mrs Fiona Campbell – MAXWELLTOWN MALIBEAU 105923 Welsh B 13 yrs S: Maxwelltown
MOUNTAIN & MOORLAND LEADING REIN
Judge:
Miss D J Spears, Springfield Farm, Drayton Road, Newton Longville, Bucks MK17 0BH
M & M Lead Rein
Class kindly sponsored by The Roebuck Family, Aberuthven, Perth
Kim Stewart – KINGRAHOULL VALKYRIE
Shona Thomson – CROMAGTIR DYLAN
Mrs K Stewart –RUSHTON MARZIPAN
4TH Andrea Hodgson – LOCHARMOSS BLUEBERRY 826021101 Dartmoor 7 yrs S: Springwater
5TH Transy Stud – ROSEBESTMAN OF TRANSY AC2811 Shetland 16 yrs S: Babar of Transy
Mrs M Foran – EKBACKENS JACKPOT 1a 74 (swe) Welsh A 5yrs S: Heniarth Mr Milligan
Champion …… Kim Stewart – KINGRAHOULL VALKYRIE
Reserve Champion …….


TINY TOTS FIRST RIDDEN
Judge:
Miss D J Spears, Springfield Farm, Drayton Road, Newton Longville, Bucks MK17 0BH

Class 28
Class kindly sponsored by the Dickens Family, Sauchie, Alloa
Lynda Mulholland – MORWYN LADY VERITY 129168 Welsh B 7 yrs S: Morwyn Bronze Ensign Cindy Dickens – ISLEY WALTON ONYX G20031 Welsh B 16 yrs S: Linksbury Celebration Mrs Fiona Campbell – MAXWELLTOWN MALIBEAU 105923 Welsh B 13 yrs S: Maxwelltown Mrs Fiona Campbell – MAXWELLTOWN MALIBEAU 105923 Welsh B 13 yrs 6TH Transy Stud – ROSEBESTMAN OF TRANSY AC2811 Shetland 16 yrs S: Babar of Transy

REGISTERED MOUNTAIN & MOORLAND IN HAND - YOUNGSTOCK
Judge:
Miss D J Spears, Springfield Farm, Drayton Road, Newton Longville, Bucks MK17 0BH

Class 29
Large Registered M & M Yearling
Class kindly sponsored by Mr & Mrs FP Cowan – Wannie Connemara’s
Mr Andrew Douglas – SYDSERFF NOBLE LORD FCO2609 6792 Connemara S: Castle Gizmo Michael Rawlinson – CARROCK HEATHER FP4787 1 yr S: Castle Hill Bellham Kim Gill – BODERNOG EFFYD 79062 Welsh C S: Hermas Golden Lloyd Alatriw 621 Ruth Copeland-Wing – RAISBECK ROMEO FP71145C Fell S: Murthwaite Wind Rush
Small Registered M & M Yearling
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mrs Kirsty Miller – THISTLEDOWN WAIKERIE 151285 Welsh A 1 yr S: Thistledown Blue Moon 2ND Leanne Dryburgh – TALGOED SANDPIPER 3RD Large Registered M & M 2 or 3 yrs
Class kindly sponsored by Mr & Mrs FP Cowan – Wannie Connemara’s
Mr W R Ireland – KILMANNAN WARRIOR 06124 Dales 3 yrs S: Village Defender Mrs M Comrie-Bryant – OATCAKE OF WHITEFIELD 108/06 Highland 3 yrs S: Highfield Glen Affric Michael Rawlinson – CARROCK HEATHER FP4387 Fell 3 yrs S: Castle Hill Bellham Peter Page – GEMS VISCOUNT 78362 Welsh D 2 yrs S: Brimstone The Commander David Russell – LLANFYLLIN ELGAR Welsh D 2 yrs S: Gwarcoed Red Flyer Small Registered M & M 2 or 3 yrs
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mrs M C Nimmo – DUNTARVIE ANTONY 74629 Welsh B 3 yrs S: Lemonshill Limelight Mrs Kim Orr – MARDEN WAY 007 70735 Welsh A 3 yrs S: Brierdene Newsflash Transy Stud – CHARLOTTE OF TRANSY AT2224 Shetland 2 yrs S: Earnbrig Ragnor Mrs Kirsty Miller – PINNERBURN AMELIA 147544 Welsh A 2 yrs S: Rushton Prince George K & L Moy- CROMAGTIR DEVI 142174 Welsh A 3 yrs S: Flydon Hiwmor 6TH Shona Thomson- STARLOCH PRINCIPLE

Champion …… Mrs M C Nimmo – DUNTARVIE ANTONY 74629
Reserve Champion …….
Mr W R Ireland – KILMANNAN WARRIOR 06124 Dales 3 yrs S: Village Defender
REGISTERED MOUNTAIN & MOORLAND IN HAND 4 YEARS OR OVER
Judge:
Miss D J Spears, Springfield Farm, Drayton Road, Newton Longville, Bucks MK17 0BH
Class 33

Small M & M 4yrs and Over, Mare or Gelding
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Andrea Hodgson – LATHOM JUNI AK0261 Shetland 9 yrs S: Dewlands Vintage 2ND Miss J Winder – YANWATH Exmoor 3RD K & L Moy – CROMAGTIR DANAE Welsh A 10 yrs S: Ambercott Pageboy Cindy Dickens – Brookhall Paddy Moon Welsh B 4yrs Mr & Mrs Punton –LOTUSPOINT FORMULA SIX Carrie Ann Howat – CWMLLYNFELL GOLDEN SOVEREIGN 63458 Welsh A 5 yrs S: Gwauniarll Gordon D: Penboeth Snowball Large M & M 4 yrs and Over, Mare or Gelding
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Dominique Efthymiou – CARLINGFORD CHERUB ECPS G01132 11yrs Connemara S: Millfields Nicola Luti – WELLBROW WARRIOR FP70461G Fell 5 yrs S: Heltondale Mountain Mist II Misses E & P Rennie – WILLOWAY CAROUSEL NFM 45/117 New Forest 7 yrs S: Willoway Minstrel Miss Laura McArthur – PENNAL HEART OF GOLD G7598 Welsh D 5 yrs S: Pentrefelin Taliesin Leigh-Ann MacCorquodale – JOEBEX AT LAST 135329 Welsh C 4 yrs S: Forlan Nutcracker M & J Gunn – WILLOWAY CHATTERBOX NFS43/065 New Forest 8 yrs S: Woodrow Prince Harry Highland 4 yrs and Over, Mare or Gelding
Class kindly sponsored by Mrs Sally Coutts, Crieff
Mrs Sally Coutts – JOANNA OF FORGLEN 69/00 Highland 9 yrs S:Callum of Forglen Susan Dick – ENDRIG GENERAL’S MORVEN
M & M Stallion 4 yrs & Over
Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mr & Mrs C J Anderson – RUSHFIELD BAILEY S2006/014 Dartmoor 6yrs S: Springwater Happy Day Julie Watson – RHOSWEN REBEL 70615 Welsh C 4 yrs S: Parc Lucky Jim Michael Rawlinson – GREENHOLME HEATHER MIST FP70688C 4 yrS S: Murthwaite Windrush I & R McInroy – TAYMOUNT OF MILROY 340/96 Highland 13 yrs S: Turin Hill Kingsman Mr & Mrs Punton – SANDFOLD CHESTER Diana Ferguson – PENDROSS GWILYM Welsh A 6 yrs S: Friars Rainbows End
Champion ……
Andrea Hodgson – LATHOM JUNI AK0261 Shetland 9 yrs S: Dewlands Vintage
D:

Reserve Champion …….
Mr & Mrs C J Anderson – RUSHFIELD BAILEY S2006/014 Dartmoor 6yrs


OVERALL MOUNTAIN & MOORLAND IN HAND CHAMPIONSHIP

Judge: Miss D J Spears, Springfield Farm, Drayton Road, Newton Longville, Bucks MK17 0BH

Champion & Silver Medal Winner ……… Mrs M C Nimmo – DUNTARVIE ANTONY 74629
S: Lemonshill Limelight D: Duntarvie Leading Lady
Reserve Champion …….

Andrea Hodgson – LATHOM JUNI AK0261 Shetland 9 yrs S: Dewlands Vintage The Alemoor Quaich for the Best Exmoor within the M & M In Hand Section ……… Miss J Winder – YANWATH
WORKING HUNTER PONIES SECTION
M & M NOVICE WORKING HUNTER PONIES.
Judge:
Mr T Brash, The Cottage, Burnbridge, Manuel, By Linlithgow, West Lothian EH49 6JF

Class 37
Registered Ponies not exceeding 12.0hh (122cms). Fences maximum 1'6". Class kindly sponsored by Sara Lean – Blairhill Dartmoor Stud & Riding Centre
Shona Thomson- CROMAGTIR DYLAN 50162 12 yrs S: Ambercott Pageboy Cindy Dickens – ISLEY WALTON ONYX G20031 Welsh B 16 yrs S: Linksbury Celebration Mrs Alison Snowie – ROSEDUST SMARTYPANTS G22469 Welsh A 9 yrs S: Criccieth Smart Mrs J Buckle – WAITWITH CAROLINA 126628 Welsh A 8 yrs S: Bengad Rumex Sara Lean – BLAIRHILL TRUFFLE GD1563 Dartmoor 5 yrs S: Plovers Jack Horner Registered Ponies exceeding 12.0hh (122cms) but not exceeding 13.2hh (138cms). Fences maximum 2’. Mrs Eleanor Crate – FINGAL OF STRATHAVON G210/95 Highland 12 yrs S: Rory of Balinoe Mrs Susie Gemmell – BROOKHALL DISTANT STORM 55791 Welsh B 10 yrs S: Efabrook Democrat Pat Burnie – OAK BRONWEN 122456 Welsh C 9 yrs S: Parvadean Replay Emma-Jane Murray – BRUIN FP50566G Fell 12 yrs S: Lothinwaith Gary Mesdames Aiken & Beattie – NEBD ROBERT THE BRUCE 70411 Welsh C 4 yrs S: Nebd Bouncer Registered Ponies exceeding 13.2hh (138cms). Jennifer Christie – BELLENDENE FRANKLIN BCPSS00133 7 yrs Connemara S: Garyhinch Prince Emma-Jane Murray – CASTLESTRANGE WEE SPARROW M01993 Connemara 5 yrs S: Manghstown fionn D: Castlestrange Hilltop Sparrow 2 Mr & Mrs D MacTaggart –CAPERANN SWIFT Connemara 7 yrs S: Moy Haze Cove Irene McKelvey – RHYDYMEIRCH TWYSOG SWALLOW Welsh D 11 yrs S: Llansantffraed Tysysog K Blewitt – SOLUS OF MARISLAND ECPSG013050 10 yrs Connemara S: Slaney Mrs M Robinson – SILVER BOY G 02117 Connemara S: Silver Shaddow

Champion ……
Jennifer Christie – BELLENDENE FRANKLIN BCPSS00133 7 yrs Connemara S: Garyhinch Prince
Reserve Champion …….Shona Thomson- CROMAGTIR DYLAN 50162 12 yrs S: Ambercott Pageboy
M & M INTERMEDIATE WORKING HUNTER PONIES
Judges:
Mrs C M M McArdle, Denmill, Tough, Alford, Aberdeenshire AB33 8EP

Class 40
Registered Ponies exceeding 13.2hh (138cms). Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Jane McNaught – WHITEFIELD KING IVAN 174/00 Highland 9 yrs S: Emperor of Whitefield Jennifer Christie – BELLENDENE FRANKLIN BCPSS00133 7 yrs Connemara S: Garyhinch Prince 3RD Evelyn Aitchison – SKELWITH ROCKET’S FLASH DANCE G.31754 Welsh D 7 yrs
S: Pwllceffyl Rocket D: Morlyn Welsh Joy Irene McKelvey – RHYDYMEIRCH TWYSOG SWALLOW Welsh D 11 yrs S: Llansantffraed Tysysog Mr & Mrs D\MacTaggart – CAPERANN SWIFT E Baillie – RICKAMORE PROSPECT BCPSG01653 7rs Connemara S: Grey Dawno Registered Ponies exceeding 12.0hh (122cms) but not exceeding 13.2hh (138cms). Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mesdames Aiken & Beattie – ROSEDUST MARCH MIST 63304 Welsh B 6 yrs S: Eyarth Apollo Mrs Susie Gemmell – BROOKHALL DISTANT STORM 55791 Welsh B 10 yrs S: Efabrook Democrat Registered Ponies not exceeding 12.0hh (122cms). Class kindly sponsored by The Anonymous Sponsor
Mrs M Robinson – AIRYHOPE GUNNER G31195 Welsh A S: Blaenau Vulcan
Champion …… Mesdames Aiken & Beattie – ROSEDUST MARCH MIST 63304 Welsh B 6 yrs S: Eyarth Apollo

Reserve Champion …….
Mrs M Robinson – AIRYHOPE GUNNER G31195 Welsh A S: Blaenau Vulcan


M & M OPEN WORKING HUNTER PONIES
Judges:
Mrs C M M McArdle, Denmill, Tough, Alford, Aberdeenshire AB33 8EP

Class 43
Registered Ponies not exceeding 12.0hh (122cms). Class kindly sponsored by The Keron Family, Crieff, Perth
Mrs M Robinson – AIRYHOPE GUNNER G31195 Welsh A S: Blaenau Vulcan Sara Lean – BLAIRHILL CAPER GD1502 Dartmoor 6 yrs S: Plovers Jack Horner Sara Lean – BLAIRHILL TREACLE GD 1521 Dartmoor 7 yrs S: Plovers Jack Horner Registered Ponies exceeding 12.0hh (122cms) but not exceeding 13.2hh (138cms). Class kindly sponsored by Margaret McLaren, Ladybank, Fife
Chris MacMillan –RUMWORHT MOONLIGHT Welsh B Ann MacKenzie – CORSTAN MIRANDA 102860 Welsh B 14 yrs S: Blethni Petruchio Registered Ponies exceeding 13.2hh (138cms). Jane McNaught – WHITEFIELD KING IVAN 174/00 Highland 9 yrs S: Emperor of Whitefield
Champion ……Jane McNaught – WHITEFIELD KING IVAN 174/00 Highland 9 yrs S: Emperor of Whitefield

Reserve Champion …….

Chris MacMillan –RUMWORHT MOONLIGHT Welsh B OVERALL RIDDEN CHAMPIONSHIP
Judge: R Provan & D Spears
Champion …… Mr & Mrs C J Anderson – HAYLER’S JAZZ G29716 Welsh D 7 yrs S: Avonvalley Tiger harry
D:Hayler’s

Reserve Champion …….
Mrs G McMurray – TRAILTROW TEAL 164/00 Highland 9 yrs S: Carrick Raasay

Source: http://www.npsscotland.co.uk/documents/SpringShowResults09_000.pdf

Untitled

care sheet guppies (Poecilia reticulata) To successfully keep guppies under commercial conditions, one must follow the lead of commercial breeders. The wild guppy originated from South America, but nearly all guppies sold in Australia today are bred in Asia. Male guppies are raised in ponds, where they are kept in water with a relatively high total dissolved solids con

Politicadeseguridad

ESCUELA TECNICA DE ELECTRICIDAD Calle Villa #190 Ponce, PR 00730-4875 Tel. (787)843-7100 / (787)843-3588 Ley de Seguridad en el Campus* La Escuela Técnica de Electricidad, en cumplimiento con las regulaciones federales establecidas crea esta política de Seguridad en el Campus. ETE fomenta un ambiente seguro y tranquilo, donde el estudiante puede desarrollar al máximo el apren

Copyright © 2010-2014 Find Medical Article