Australian people can buy antibiotics in Australia online here: http://buyantibioticsaustralia.com/ No prescription required and cheap price!

Rfv-harsewinkel.de

Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Reiter-WB
1. P Marlien Hülser (ZRFV Gütersloh e.V.) 2. P Ann-Katrin Rosalewski (RFV Avenwedde e.V.) 3. P Christina Bombeck (RFV Clarholz-Lette e.V.) 4. P Madeline Rinne (RFV Lopshorn-Lage e.V.) Katharina Hegemann (RFV Harsewinkel e.V.) Reiter-WB
2. P Sarah Meyer (LRFV Herzebrock-Rheda e.V.) 3. P Madeleine Wissmann (RV Eichenhof Holtfeld) 5. P Anna Dreier (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Spring Reiter WB
1. P Marco Ingebrand (RFV Ostbevern e.V.) 2. P Anna-Lisa Pülm (RFV Avenwedde e.V.) 4. P Carolin Lindhorst (RFV Ravensberg e.V.) 5. P Theresa Vosskötter (RFV Ostbevern e.V.) 6. P Kira Niermann (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 6. P Tessa Johann-Vorderbrüggen (ZRFV Schloß Holte e.V.) 8. P Freda Johannsmann (RFV Harsewinkel e.V.) Nicole Franzke (ZRFV St.Hubertus Füchtorf e.V.) Johannes Kießling (RFV Herzebrock-Rheda e.V.) Isabelle Wlodarek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Carolin Franzke (ZRFV St.Hubertus Füchtorf e.V.) Lena Bornhöft (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Anna Schmitfranz (RFV Herzebrock-Rheda e.V.) Führzügelklassen-WB
1. P Janina Ewers (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 3. P Gina-Marie Marquardt (RFV Avenwedde e.V.) 4. P Joline Rüpp (RFV Herzebrock-Rheda e.V.) Marie-Sophie Sirges (RFV Ravensberg e.V.) Louisa Tippel (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Lena Schmitfranz (RFV Herzebrock-Rheda e.V.) Dressurwettbewerb Kl. E
1. P Julia Dolipski (RFV Ravensberg e.V.) 2. P Theresa Vosskötter (RFV Ostbevern e.V.) 4. P Kimberley Cartledge (RFV Ubbedissen e.V.) 5. P Marco Ingebrand (RFV Ostbevern e.V.) 6. P Jan Großekathöfer (LRFV Herzebrock-Rheda e.V.) 7. P Anna-Lena Vosskötter (RFV Ostbevern e.V.) 8. P Valentina Westerheide (RFV Ravensberg e.V.) Lisa-Marie Lilienbecker (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Karolin Klüsener (LRFV Herzebrock-Rheda e.V.) Noah Linnenbrügger (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Marie Wortmann (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Kevin Diekmann (LRFV Herzebrock-Rheda e.V.) Isabelle Wlodarek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Patricia Lückemeyer (ZRFV Versmold e.V.) Birte Meier zu Greffen (RFV Harsewinkel e.V.) Dressurwettbewerb Kl. E
1. P Anja Buschsieweke (RV Sundern-Spexard e.V.) 3. P Laura Kubiessa (RV Sundern-Spexard e.V.) 4. P Laura Überück (ZRFV Versmold e.V.) 4. P Martina Schröder (RFV Ravensberg e.V.) 6. P Lara Engelking (RFV Herzebrock e.V.) 8. P Julia Warnecke (Reiterverein Geisterholz e.V.) Vanessa Rosenblatt (RFV Clarholz-Lette e.V.) Kathrin Schulze Roberg (RFV Warendorf e.V.) Jennifer Hermwille (RV Sundern-Spexard e.V.) Stilspringwettbewerb Kl. E
1. P Marco Ingebrand (RFV Ostbevern e.V.) 2. P Birte Meier zu Greffen (RFV Harsewinkel e.V.) 4. P Jaqueline Stricker (RFV Ostbevern e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
6. P Pia Johann-Vorderbrüggen (ZRFV Schloß Holte e.V.) 8. P Kevin Diekmann (LRFV Herzebrock-Rheda e.V.) Christopher Sunder (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Lena Bornhöft (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Sascha Wienströer (RFV Harsewinkel e.V.) Janina Rüpp (LRFV Herzebrock-Rheda e.V.) Katharina Bombeck (RFV Clarholz-Lette e.V.) Stilspringwettbewerb Kl. E
1. P Sandra Blazetta (RFV Herzebrock e.V.) 2. P Martina Ellebracht (RFV Harsewinkel e.V.) 3. P Julia Warnecke (Reiterverein Geisterholz e.V.) 4. P Janina Becker (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 5. P Laura Überück (ZRFV Versmold e.V.) 6. P Karsten Schulze Vohren (RFV Warendorf e.V.) 7. P Jennifer Hermwille (RV Sundern-Spexard e.V.) 7. P Claudia Kappel (RFV Herzebrock e.V.) Patrick Schulze Vohren (RFV Warendorf e.V.) Alexandra Rudolf (RFV Melle-Gesmold e.V.) Markus Westlinning (RFV Harsewinkel e.V.) Theresa Hartmann (ZRFV Ostenfelde-Beelen e.V.) Aline Drescher (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Lara Kordbarlag (ZRFV Schloß Holte e.V.) Diana Merschformann (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Mareike Findeklee (Ländl.RFV Hollen e.V.) Kathrin Schulze Roberg (RFV Warendorf e.V.) Reitpferdeprüfung
2. P Martin Stamkötter (RFV Milte-Sassenberg e.V.) 4. P Manuela Nitschke (Reiterverein Verl e.V.) 5. P Anja Hansmeier (Reiterverein Verl e.V.) 6. P Paul Westlinning (RFV Harsewinkel e.V.) Katarina Pähler (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Manuela Nitschke (Reiterverein Verl e.V.) Hans-Ferdi Milchers (RFV Herzebrock e.V.) Diana Westermann (RFV Clarholz-Lette e.V.) Michaela Wöllner (Reiterverein Verl e.V.) Jennifer Kintrup (RV Sundern-Spexard e.V.) Briana Blankenaufulland (RV Helleforth e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Eignungsprüfung KL. A für Reitpferde
1. P Kristina Keitemeier (RFV Herzebrock e.V.) 3. P Anja Hansmeier (Reiterverein Verl e.V.) 6. P Larissa Petermann (RV Sundern-Spexard e.V.) 7. P Michael Schröder (ZRFV Gütersloh e.V.) 8. P Christine Hesemann (ZRFV Werther e.V.) 8. P Marina Sauerwald (RFV Ostbevern e.V.) Nina Christophliemke (RFV Avenwedde e.V.) Alexander Isaak (RFV "Graf Haeseler"Wallenbrück e.V.) Michaela Wöllner (Reiterverein Verl e.V.) Rike Schierloh (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Tassa Marie Stigmo (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Jessica Schlieckmann (RFV Avenwedde e.V.) Karina Großestrangmann (RFV Avenwedde e.V.) Dressurpferdeprüfung Kl. A
2. P Heide Hochhaus (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 3. P Kathrin Engbert (RFV Harsewinkel e.V.) 4. P Marina Sauerwald (RFV Ostbevern e.V.) Kim Lea Gertkemper (Reiterverein Oelde e.V.) Christin Schulke (Reiterverein Verl e.V.) Wiebke Große-Kettler (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Axel Grabowski (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Katharina Büscher (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Sonja Detert (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Susanne Rotert (RFV "St.Georg" Wadersloh e.V.) Annemarie Bohnemeyer Dr. (ZRFV Versmold e.V.) Dietmar Gerlach (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Dressurpferdeprüfung Kl. A
1. P Martin Stamkötter (RFV Milte-Sassenberg e.V.) 2. P Verena Schwab (ZRFV Schloß Holte e.V.) 3. P Michael Schröder (ZRFV Gütersloh e.V.) 4. P Manuela Nitschke (Reiterverein Verl e.V.) 6. P Anika Stadtmann (RFV Ostbevern e.V.) Silke Westbomke (RFV "St.Georg" Wadersloh e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Falk Pieles (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Hermann Johannhörster (RV Sundern-Spexard e.V.) Kristina Keitemeier (RFV Herzebrock e.V.) Larissa Petermann (RV Sundern-Spexard e.V.) Christina Merschhoff (RFV Herzebrock e.V.) Nadine Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Johannes Wiemker (Reiterverein Oelde e.V.) Dressurpferdeprüfung Kl. L
1. P Marlies Brakemper (ZRFV Mastholte e.V.) 2. P Juan Manuel Vidal (RV Milte-Sassenberg) 4. P Verena Schwab (ZRFV Schloß Holte e.V.) Hermann Johannhörster (RV Sundern-Spexard e.V.) Johannes Wiemker (Reiterverein Oelde e.V.) Dressurprüfung Kl. A, LK 5+6
1. P Carina Leu (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 2. P Sabrina Sanfilippo (RFV Harsewinkel e.V.) 3. P Stefan Schüttkemper (ZRFV Ostenfelde-Beelen e.V.) 4. P Theda Meise (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 5. P Carina Weinekötter (Reiterverein Oelde e.V.) 6. P Kim Chantal Flottmann (ZRFV Versmold e.V.) 6. P Riccarda Janotta (RFV Ravensberg e.V.) 8. P Maja Keßeler (RV Sundern-Spexard e.V.) 8. P Jasmin Dingwerth (RFV Ravensberg e.V.) Anna Reiling (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Theda Meise (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Jessica Krawinkel (ZRFV Schloß Holte e.V.) Jennifer Hülsmann (Reiterverein Verl e.V.) Carolin Volpert (RV Sundern-Spexard e.V.) Jessica Krawinkel (ZRFV Schloß Holte e.V.) Larissa Petermann (RV Sundern-Spexard e.V.) Dressurprüfung Kl. A, LK 5+6
1. P Heide Hochhaus (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 2. P Rebecca Hanhart (RFV Harsewinkel e.V.) 3. P Andrea Klüsener (RFV Herzebrock e.V.) 4. P Nina Belghith (RV Sundern-Spexard e.V.) 4. P Claudia Faust (Reiterverein Oelde e.V.) 6. P Alexander Feja (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 7. P Natalie Wiegard (Reiterverein Oelde e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Margit Ludwig-Pöttker (RFV Vornholz e.V.) Renate Bäumker (RFV Herzebrock-Rheda e.V.) Katrin-Stefanie Nußbaum (RFV Dornberg e.V.) Stefanie Druffelsmeyer (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Dressurprüfung Kl. A, LK 5+6
2. P Simone Frense (RFV Milte-Sassenberg e.V.) 3. P Renate Klüsener (RFV Herzebrock e.V.) 4. P Maaike Blokhuis (ZRFV Versmold e.V.) 6. P Susanne Rotert (RFV "St.Georg" Wadersloh e.V.) 6. P Alexander Isaak (RFV "Graf Haeseler"Wallenbrück e.V.) Alexander Isaak (RFV "Graf Haeseler"Wallenbrück e.V.) Alexander Isaak (RFV "Graf Haeseler"Wallenbrück e.V.) Marika Schulze Roberg (RFV Harsewinkel e.V.) Marika Schulze Roberg (RFV Harsewinkel e.V.) Britta Kuhnke-Momberg (ZRFV Werther e.V.) Dressurprüfung Kl. A, LK 3+4
1. P Andrea Tophinke (RFV Herzebrock e.V.) 2. P Lara Köllner (RFV Harsewinkel e.V.) 4. P Marika Schulze Roberg (RFV Harsewinkel e.V.) 5. P Francesca Termini (RFV Avenwedde e.V.) 6. P Sabrina Sanfilippo (RFV Harsewinkel e.V.) 7. P Lena Brockmann (RFV Harsewinkel e.V.) Nadine Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Marianne Thiel (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Melanie Kochbeck (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Marianne Thiel (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Marika Schulze Roberg (RFV Harsewinkel e.V.) Katarina Pähler (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Nadine Klapper (ZRFV Langenberg-Benteler e.V.) Dressurprüfung Kl. L - Tr.
1. P Marion Jennissen (ZRFV Versmold e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
2. P Andrea Stricker (RFV Ravensberg e.V.) 3. P Francesca Termini (RFV Avenwedde e.V.) 4. P Susanne Warnecke (Reiterverein Geisterholz e.V.) 5. P Sabine Milchers (RV Sundern-Spexard e.V.) 6. P Michaela Wöllner (Reiterverein Verl e.V.) 7. P Olaf Kleinekathöfer (RFV Avenwedde e.V.) 8. P Tanja Sommer (ZRFV Langenberg-Benteler e.V.) 8. P Anna Reiling (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Melanie Menzefricke-Aßner (ZRFV Versmold e.V.) Anja Austermann (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Christiane Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Charlott Sterthoff (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Theda Meise (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Katrin Schwabe (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Nadine Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Dressurprüfung Kl. L -Kandare-
1. P Marion Jennissen (ZRFV Versmold e.V.) 2. P Susanne Warnecke (Reiterverein Geisterholz e.V.) 3. P Christiane Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) 4. P Oliver Strathoff (RV Sundern-Spexard e.V.) 5. P Anja Austermann (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) 5. P Jennifer Schöning (RFV Ravensberg e.V.) Christina Merschhoff (RFV Herzebrock e.V.) Sabine Milchers (RV Sundern-Spexard e.V.) Lena Kleinschmidt (ZRFV SC Blau-Weiß Ostenland e.V.) Verena Ehrenbrink (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Christiane Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Dressurprüfung Kl. M*
1. P Hans-Ferdi Milchers (RFV Herzebrock e.V.) 2. P Michaela Wöllner (Reiterverein Verl e.V.) 4. P Andrea Stricker (RFV Ravensberg e.V.) 5. P Hans-Ferdi Milchers (RFV Herzebrock e.V.) Susanne Warnecke (Reiterverein Geisterholz e.V.) Oliver Strathoff (RV Sundern-Spexard e.V.) Catharina Veltjens-Otto-Erley (RFV Warendorf e.V.) Andrea Hahne (Reiterverein Geisterholz e.V.) Heinz Sen. Brüggemann (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Verena Ehrenbrink (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Springpferdeprüfung Kl. A**
1. P Alexander Külker (Reiterverein Verl e.V.) 2. P Ralf Westerfelhaus (RFV Avenwedde e.V.) 3. P Camilla Kruse-Rasmussen (RFV Paderborn e.V.) 4. P Luisa Schierloh (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) 5. P Claudia Heitmeyer (Reiterverein Verl e.V.) 6. P Tassa Marie Stigmo (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 7. P Rike Schierloh (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Hubertus Kipshagen (Reit-Club Senne e.V.) Cornelia Klinksiek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Cornelia Klinksiek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Anke Lütkemöller (Reiterverein Oelde e.V.) Sacha Eckjans (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Falko Meier-Overesch (RFV Harsewinkel e.V.) Kim Lea Gertkemper (Reiterverein Oelde e.V.) Maximilian Schreiber (RFV Avenwedde e.V.) Maik Johannleweling (Reiterverein Verl e.V.) Springpferdeprüfung Kl. A**
1. P Rudolf Müller (Reiterverein Verl e.V.) 2. P Lisa-Mayleen Thoma (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 3. P Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) 4. P Christian Kukuk (RFV Warendorf e.V.) 7. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 8. P Christian Kukuk (RFV Warendorf e.V.) 8. P Marion Ostmeyer (RFV Ravensberg e.V.) 10. P Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 10. P Marion Ostmeyer (RFV Ravensberg e.V.) Marco Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Marco Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) Jessica Schlieckmann (RFV Avenwedde e.V.) Springpferdeprüfung Kl. L, 5jährige
1. P Lisa-Mayleen Thoma (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 2. P Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) 3. P Rudolf Müller (Reiterverein Verl e.V.) 4. P Christian Kukuk (RFV Warendorf e.V.) 5. P Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) 6. P Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 7. P Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 7. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Georg Lüffe-Baak (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Cornelia Klinksiek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Springpferdeprüfung Kl. L, 6jährige
2. P Rudolf Müller (Reiterverein Verl e.V.) 3. P Rudolf Müller (Reiterverein Verl e.V.) 4. P Christian Kukuk (RFV Warendorf e.V.) 6. P Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) 7. P Christian Kukuk (RFV Warendorf e.V.) 7. P Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Daniel Bauersfeld (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Nicole Weitekemper (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Jessica Schlieckmann (RFV Avenwedde e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Jutta Oesterhelweg (ZRFV Gütersloh e.V.) Desiree Liemke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Mannsch.-Springprüfung Kl. L, Sparkassen-Cup
1.Herzebrock
Su MA: 0.00/166.82
2.Ravensberg
Su MA: 4.00/176.79
3.Avenwedde
Su MA: 4.00/179.68
4.Rietberg
Su MA: 4.50/170.46
Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
5.Hollen
Su MA: 8.00/164.70
6.Spexard
Su MA: 8.00/168.60
7.Schloß Holte
Su MA: 12.00/172.59
8.Steinhagen
Su MA: 17.75/203.86
9.Harsewinkel
Su MA: 22.00/189.77
Springprüfung Kl. L -Einzelwertung der Prfg. Nr. 18-
1. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 2. P Werner Buschsieweke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 3. P Nicole Horstmann (Ländl.RFV Hollen e.V.) 5. P Juliane Hinkerohe (RFV Herzebrock e.V.) Melanie Rzezonek (RV Sundern-Spexard e.V.) Nina Christophliemke (RFV Avenwedde e.V.) Günter Kleinegrauthoff (ZRFV Schloß Holte e.V.) Carolin Johannsmann (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Hendrik Scharpenberg (RFV Herzebrock e.V.) Judith Pähler vor der Holte (ZRFV Schloß Holte e.V.) Nicole Weitekemper (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Marco Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) Sacha Eckjans (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Alina Flötotto (RV Sundern-Spexard e.V.) Stilspringprüfung Kl. A*
1. P Alexandra Rudolf (RFV Melle-Gesmold e.V.) 4. P Sandra Blazetta (RFV Herzebrock e.V.) 5. P Heike-Beate Lohnherr (Reiterverein Verl e.V.) 6. P Janina Becker (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 7. P Alexander Rottmann (RFV Vornholz e.V.) 8. P Henning Bultmann (RFV Harsewinkel e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Henner Westergerling (RFV Herzebrock e.V.) Thomas Rolf (PSV Harsewinkel,Herzebrock,Clarholz) Julia Schäfer (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Carolin Volpert (RV Sundern-Spexard e.V.) Larissa Petermann (RV Sundern-Spexard e.V.) Martina Wapelhorst (Reiterverein Verl e.V.) Ulrike Westenhorst (Reiterverein Geisterholz e.V.) Jürgen Langenströr (RV Helleforth e.V.) Ann-Charlott Volpert (RV Sundern-Spexard e.V.) Kim Lea Gertkemper (Reiterverein Oelde e.V.) Falko Meier-Overesch (RFV Harsewinkel e.V.) Rike Schierloh (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Andreas Westlinning (RFV Harsewinkel e.V.) Stilspringprüfung Kl. A*
1. P Stefan Schoster (RFV Warendorf e.V.) 2. P Katharina Klüsener (RFV Herzebrock e.V.) 4. P Maik Johannleweling (Reiterverein Verl e.V.) 6. P Luisa Schierloh (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) 7. P Elisa Breetsch (RV Sundern-Spexard e.V.) 7. P Eva Lütkemöller (Reiterverein Oelde e.V.) Jana Künnemann (RFV Clarholz-Lette e.V.) Jennifer Hermwille (RV Sundern-Spexard e.V.) Katrin Urban (Reiterverein Geisterholz e.V.) Petra Linning (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Kristina Keitemeier (RFV Herzebrock e.V.) Andrea Bernickel (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Carina Weinekötter (Reiterverein Oelde e.V.) Alexander Külker (Reiterverein Verl e.V.) Springprüfung Kl. A*
1. P Georg Krimphoff (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) 2. P Nicolas Külker (Reiterverein Verl e.V.) 3. P Florian Uthoff (Ländl.RFV Hollen e.V.) 4. P Thomas Klüsener (RFV Herzebrock e.V.) 6. P Thomas Klüsener (RFV Herzebrock e.V.) 7. P Dirk Hülskötter (RFV Vornholz e.V.) 7. P Maik Johannleweling (Reiterverein Verl e.V.) Robert Basel (ZRFV Langenberg-Benteler e.V.) Andreas Westlinning (RFV Harsewinkel e.V.) Thomas Rolf (PSV Harsewinkel,Herzebrock,Clarholz) Hendrik Scharpenberg (RFV Herzebrock e.V.) Henner Westergerling (RFV Herzebrock e.V.) Jürgen Langenströr (RV Helleforth e.V.) Maximilian Schreiber (RFV Avenwedde e.V.) Sacha Eckjans (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Marcel Balsmeier (ZRFV Schloß Holte e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Springprüfung Kl. A*
1. P Michaela Wöllner (Reiterverein Verl e.V.) 2. P Lisa Gerks (RV Sundern-Spexard e.V.) 3. P Victoria Venherm (RFV Warendorf e.V.) 4. P Katharina Klima (RFV Ravensberg e.V.) 6. P Sina Sabrina Niermeier (Reiterverein Verl e.V.) 7. P Eva Lütkemöller (Reiterverein Oelde e.V.) 8. P Julia Laser (RV Sundern-Spexard e.V.) Carina Weinekötter (Reiterverein Oelde e.V.) Rebecca Urban (Reiterverein Geisterholz e.V.) Jessica Krawinkel (ZRFV Schloß Holte e.V.) Katrin Urban (Reiterverein Geisterholz e.V.) Karina Großestrangmann (RFV Avenwedde e.V.) Jana Künnemann (RFV Clarholz-Lette e.V.) Jessica Krawinkel (ZRFV Schloß Holte e.V.) Kristina Keitemeier (RFV Herzebrock e.V.) Springprüfung Kl. A*
2. P Aline Horstkötter (RFV Clarholz-Lette e.V.) 3. P Heike Münch (Ländl.RFV Hollen e.V.) 5. P Rita Kleinsteuber (Ländl.RFV Hollen e.V.) 6. P Christa Claas (RFV Harsewinkel e.V.) 7. P Aline Horstkötter (RFV Clarholz-Lette e.V.) 8. P Andrea Bernickel (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 10. P Melanie Fritsche (RFV Harsewinkel e.V.) Katarina Pähler (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Mirja Bolte (Reit-u.Fahrverein "v.Lützow"Herford) Mirja Bolte (Reit-u.Fahrverein "v.Lützow"Herford) Corinna Lammert (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Petra Fahlenbreder (Reiterverein Oelde e.V.) Tassa Marie Stigmo (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Julia Gerlach (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Springprüfung Kl. L
1. P Svenja Landwehr (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) 3. P Aline Horstkötter (RFV Clarholz-Lette e.V.) 4. P Anja Pohlschmidt (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) 5. P Christine Hesemann (ZRFV Werther e.V.) 7. P Stefan Schoster (RFV Warendorf e.V.) 9. P Lena Müscher (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) 10. P Martin Rolf (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Jan Andre Schulze Niehues (RFV Warendorf e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Kirsten Tüns (Reiterverein Geisterholz e.V.) Nadine Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Maximilian Schreiber (RFV Avenwedde e.V.) Anke Lütkemöller (Reiterverein Oelde e.V.) Werner Buschsieweke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Jan Andre Schulze Niehues (RFV Warendorf e.V.) Springprüfung Kl. L
1. P Georg Lüffe-Baak (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) 2. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 3. P Jennifer Schweppe (ZRFV Werther e.V.) 3. P Stefan Große-Kettler (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) 6. P Egon Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) 7. P Nicole Spiekermann (RFV Warendorf e.V.) 9. P Simone Frense (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Georg Lüffe-Baak (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Günter Kleinegrauthoff (ZRFV Schloß Holte e.V.) Desiree Liemke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Günter Kleinegrauthoff (ZRFV Schloß Holte e.V.) Simone Frense (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) Carolin Johannsmann (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Marco Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) Zeitspringprüfung Kl. L
1. P Stephanie Bruhns (ZRFV Ostenfelde-Beelen e.V.) 7. P Nicole Horstmann (Ländl.RFV Hollen e.V.) Lena Müscher (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Michael Bolte (Reit-u.Fahrverein "v.Lützow"Herford) Cornelia Klinksiek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Claudia Heitmeyer (Reiterverein Verl e.V.) Kay Brüggemann (ZRFV "St.Hubertus" Füchtorf e.V.) Matthias Neukötter (ZRFV Ostenfelde-Beelen e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Zeitspringprüfung Kl. L
1. P Georg Lüffe-Baak (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) 3. P Günter Kleinegrauthoff (ZRFV Schloß Holte e.V.) 4. P Andre Böckmann (RFV Alverskirchen-Everswinkel e.V.) 5. P Detlef Kalb (RFV Milte-Sassenberg e.V.) 6. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 7. P Daniela Grae (Reiterverein Waltrop e.V.) Stefan Heidschuster (Reiterverein Verl e.V.) Stefan Große-Kettler (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Günter Kleinegrauthoff (ZRFV Schloß Holte e.V.) Judith Pähler vor der Holte (ZRFV Schloß Holte e.V.) Nadine Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Jochen Meyer zu Drewer (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Simone Frense (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Marco Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) Nadine Sielhorst (RV Sundern-Spexard e.V.) Desiree Liemke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Springprüfung Kl. M*
2. P Georg Lüffe-Baak (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) 3. P Nicole Weitekemper (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 6. P Alina Flötotto (RV Sundern-Spexard e.V.) Cornelia Klinksiek (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Anke Lütkemöller (Reiterverein Oelde e.V.) Dirk Brinkmann (ZRFV Steinhagen-Brockhagen e.V.) Marco Kläsener (ZRFV Schloß Holte e.V.) Springprüfung Kl. M*
1. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 2. P Simone Frense (RFV Milte-Sassenberg e.V.) 4. P Frank Schreiber (RFV Avenwedde e.V.) 5. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 6. P Andre Böckmann (RFV Alverskirchen-Everswinkel e.V.) 7. P Martin Fink (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) Melanie Rzezonek (RV Sundern-Spexard e.V.) Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) Desiree Liemke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Jochen Meyer zu Drewer (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Michael Flöttmann (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Stefan Heidschuster (Reiterverein Verl e.V.) Samantha Waszelewski (Reiterverein Altenautal e.V.) Ergebnisübersicht: Harsewinkel,PLS vom 01.05.und 03.-0 [460818010] 01.05.2008 - 03.05.2008
Michael Flöttmann (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Simone Frense (RFV Milte-Sassenberg e.V.) Springprüfung Kl. M** mit Stechen
1. P Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) 2. P Detlef Kalb (RFV Milte-Sassenberg e.V.) 3. P Frank Schreiber (RFV Avenwedde e.V.) 4. P Georg Lüffe-Baak (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) 5. P Frank Schreiber (RFV Avenwedde e.V.) 6. P Michael Flöttmann (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Jens Goldfuß (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Melanie Rzezonek (RV Sundern-Spexard e.V.) Desiree Liemke (ZRFV Rietberg-Druffel e.V.) Günter Kleinegrauthoff (ZRFV Schloß Holte e.V.) Michael Flöttmann (RV "Diana" Bad Rothenfelde e.V.) Hubertus Große-Lümern (Reiterverein Geisterholz e.V.) Andre Böckmann (RFV Alverskirchen-Everswinkel e.V.)

Source: http://www.rfv-harsewinkel.de/media/archive1/maiturnier2008/Ergebnisse.pdf

72 hour survival kit

72 Hour Survival Kit By Holly Deyo NOTE: THESE PAGES HAVE BEEN DRAMATICALLY UPDATED IN DARE TO PREPARE — 2ND EDITION This information may be used by you freely for noncommercial use only with my name and email address attached. holly@standeyo.com http://standeyo.com Contents © 1996-2008 Holly Deyo. All rights reserved. Contents 03 Overview - Why Should We Store

Press release

Communiqué de presse De nouveaux sommets pour vos films haute définition, grâce aux caméscopes Canon de la Série HF Vous pouvez télécharger des versions haute résolution de ces photos et d’autres illustrations su Diegem, le 7 janvier 2008 : Canon étoffe sa gamme de caméscopes haute définition (HD) primés, avec le lancement de deux modèles basés mémoire

Copyright © 2010-2014 Find Medical Article